• Posledné športové súťaže školského roka 2023/2024

• V mesiaci apríl a prvý májový týždeň sa uskutočnilo niekoľko športových súťaží, do ktorých sa úspešne zapojila aj naša škola. Silové päťbojárky Laura Čelková (3.A) a Eva Jakubíková (2.D) sa zúčastnili krajského kola, kde sa umiestnili na prvom a druhom mieste, čo im zabezpečilo postup na MSR, ktoré sa konali v Trnave 26. 4. 2024. Na tejto súťaži skončila Laura na 2.mieste, nepodarilo sa jej obhájiť 1.miesto z minulého roka. Evka sa zúčastnila tejto súťaže prvýkrát a skončila tesne pod stupňami víťazov na peknom 4.mieste. Obom dievčatám k tomuto úspechu gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

Basketbalisti OAPB školu úspešne reprezentovali v okresnom kole – 1. miesto, v regionálnom kole – 1. miesto, kde porazili chlapcov z Púchova a Dubnice čím postúpili na krajské kolo, ktoré zorganizovala naša škola 23. 4. 2024. Po prehre s Handlovou a víťazstvom nad Trenčínom sme obsadili celkovo 2. miesto, ktoré nezaručovalo postup na MSR. Všetkým hráčom ďakujeme za reprezentáciu.

Krajské kolo v atletike sa konalo 7. 5. 2024 na štadióne MŠK v Považskej Bystrici. Do súbojov sa zapojilo takmer 200 športovcov z 18-tich stredných škôl TN kraja. Našu školu reprezentovalo 14 študentov. Tri individuálne medaily získali študentky: C. Ferrando (4.C) vo vrhu guľou (2. miesto), A. Janíková (1. miesto) a V. Tomanová (2. miesto) v skoku do výšky (obe 3. C). Veľká konkurencia bola v šprinte na 100 m a F. Skáčik (2.D) sa prebojoval do finále, kde obsadil výborné 5. miesto.
            Naša škola zložila aj obe štafety. Chlapčenská v zložení Galánek, Pivarči, Valient M.F. Skáčik zvíťazila a dievčatá Janíková N., Janíková A., Pechová, Čelková L. dobehli na 3. mieste.

Všetkým našim reprezentantom ďakujeme za výborné výsledky.

• Obchoďáci v Belgicku, Belgičania na Slovensku

•    Belgicko nepatrí medzi typické dovolenkové destinácie. Je to však známa a pekná krajina a našim 19 študentom  z III. A, 2 študentkám z I. D a 1 študentovi z II. D sa naskytla v marci príležitosť navštíviť ju a počas jedného týždňa bližšie spoznať jej severozápadnú časť - Flámsko.

Okrem krátkej zastávky v hlavnom meste Brusel sme spolu navštívili mestá Brugy, Antverpy, Blankenberge a Beveren, kde sídli naša partnerská škola Sint-Maarten Bovenschool. Ochutnali sme pravé belgické vafle, pralinky, hranolky a iné dobroty, videli, ako žijú Belgičania (bývali sme v belgických rodinách), navštívili belgickú školu, naučili sa holandské slovíčka a základné frázy (flámčina je vlastne holandčina s trocha odlišnou výslovnosťou), jazdili na bicykloch, prechádzali sa po pláži Severného mora. Belgickí študenti a učitelia si pre nás pripravili rôzne hry v škole i v prírode, prehliadku miest, prezentáciu a besedu s odborníkmi o fungovaní Európskeho parlamentu, prácu v medzinárodných skupinách o rôznych aktuálnych problémoch, ktoré trápia európske krajiny, napr. starostlivosť o starých ľudí, ochrana životného prostredia. Bola to vlastne simulácia práce Európskeho parlamentu.

A čo hovoria na výmenný pobyt a život v Belgicku naši študenti? Tu sú niektoré ich postrehy:

• domy Belgičanov sú pekné, ale je v nich chladnejšie ako u nás,
            • ochutnali sme tradičné jedlá, videli veľa pamiatok v belgických mestách Brusel, Antverpy a Brugy.

V apríli zavítali na týždeň Belgičania na Slovensko. Naši študenti a ich rodiny mohli tak oplatiť pohostinnosť a starostlivosť belgickým študentom. Pripravili sme pre nich zaujímavý program – prezentácie a video o našej škole, krajine, meste. Navštívili sme spoločne Manínsku a Kostoleckú tiesňavu, zámok  Bojnice, mestá Trenčín, Žilinu, Púchov. Zahrali sme sa hry a opekali v Prima parku v Orlovom, súťažili v bowlingu v Športovom centre v Púchove, užili si laserové hry v Grid Laser Aréne v Žiline. Belgičanom sa najviac páčila naša príroda, aj keď bolo dosť chladno, užili si pobyt v nej. Cenili si aj našu pohostinnosť, priateľskosť, chutilo im slovenské jedlo, domy sa im zdali farebnejšie a teplejšie ako v Belgicku. Aktivity študentov v zmiešaných slovensko-belgických skupinách, kvízy a súťaže boli vyhodnotené a v piatok odmenené cenami pre belgických študentov v podobe obľúbených slovenských výrobkov.

Budúci školský rok čaká podobný pobyt terajšiu II. A. Dúfame, že bude opäť zaujímavý  a nezabudnuteľný, ako bol ten náš.