• ZMUDRI do škôl: Inovatívny program pre rozvoj učiteľov a žiakov

          • V druhom polroku školského roka 2022/2023 sa trieda 1. A na hodinách občianskej výchovy zapojila do programu Zmudri do škôl. Je to polročný rozvojový program určený pre študentov stredných škôl, ktorý má niekoľko modulov. V tomto polroku žiaci pracovali v module B - Ako funguje štát a naša spoločnosť. Pred zapojením sa do programu žiaci vyplnili postojové dotazníky. Následne bolo týmto spôsobom realizovaných 10 vyučovacích hodín. Na hodinách sa využívala najmä bádateľská metóda alebo koncept obrátenej triedy, čo výrazne zvýšilo efektivitu výučby. Po ukončení modulu žiaci opäť vyplnili záverečné dotazníky, ktoré odmerali ich posun.
            Po úspešnom absolvovaní programu Zmudri do škôl získali žiaci a škola diplom ako potvrdenie získaných vedomostí a zručností.

            Program Zmudri do škôl má mnoho prínosov. Najmä inovácia výučby, zapojenie žiakov do aktívnejšieho učenia a rozvíjanie ich kritického myslenia. Zároveň sa Obchodná akadémia v Považskej Bystrici stala súčasťou komunity inovatívnych Zmudri škôl, ktoré sú objavené na mape.

            Anonymné reakcie žiakov na tento spôsob výučby:

            „Veľmi sa mi páčilo, ako sme sa učili iným spôsobom a aj to, že namiesto písomiek sme museli vždy vyplniť kvíz o tom, o čom sme sa na hodine rozprávali.“

            „Projekt Zmudri sa mi veľmi páčil a bol to zaujímavý spôsob učenia. Páčilo sa mi, že sme nepísali žiadne písomky, ale robili kvízy. Známky sa zbierali jednoducho. Dozvedel som sa z videí veľa nových informácií.“

            „Tento polrok sa mi občianska viac páčila ako inokedy. Hlavne teda vďaka projektu Zmudri, ktorý nás naučil veľa nových vecí. Projekt sme mali vo forme prezentácií a videí a potom sme sa o tom rozprávali a robili rôzne skupinové úlohy. Na doma sme mali len kvíz, ktorý bol už potom ľahký. Páčilo sa mi, že sme sa nemuseli učiť na žiadne testy.“

            „Tieto hodiny boli zaujímavé vďaka videám, ktoré sme pozerali. Veľa vecí som sa z nich naučila. Sú spracované veľmi vtipným a náučným spôsobom. Kvízy mi tiež pomohli k tomu, aby som sa to rýchlejšie a efektívnejšie naučila.“

            „OBN sa mi veľmi páčila, učili sme sa pomocou ZMUDRI a myslím si, že som sa naučila oveľa viac, pretože aj keď som sa pripravovala na hodinu, mohla som si opäť pozrieť video, kde som si všimla aj ďalšie informácie, ktoré som na hodine nezaznamenala. Písomky sme mali síce každý týždeň, no boli formou kvízu, tak boli ľahké a učili sme sa priebežne z hodiny na hodinu. Určite by som ocenila aj budúci rok takéto vyučovanie.“

            D. Smädišová

          • Cena primátora mesta

          • Dnes som mala tú česť byť účastníkom odovzdávania Ceny primatora mesta Považská Bystrica významným osobnostiam mesta.
            Jednou z ocenených osobností bol aj prvý riaditeľ Strednej ekonomickej školy, dnes našej Obchodnej akadémie, pán Ing. Valentín Prypoň, ktorý školu viedol od roku 1969 do 1990.
            Srdečne Vám blahoželáme, pán riaditeľ a želáme aj naďalej pevné zdravie!
            K. Dudrová

          • Obchodná akadémia získala ocenenenie Škola eTwinning

          • Získať označenie Škola eTwinning je najvyššia méta, ktorú môže škola v eTwinningu dosiahnuť. Označenie ŠKOLA eTwinning je ocenením práce učiteľov a žiakov v platforme eTwinning. Udeľuje sa v Bruseli od roku 2018. Spomedzi všetkých materských, základných a stredných škôl na Slovensku bolo ocenených 31 škôl.
            Tešíme sa, že aj my sa môžeme prezentovať titulom  ŠKOLA eTwinning.

          • Stretnutie partnerov Erasmus+ Kristiansand, Nórsko 12.6. – 14.6.2023

          • Rozbehnutý medzinárodný projekt Erasmus+ s názvom Growing New Sustainable Networks (Budovanie nových udržateľných sietí) pokračoval stretnutím koordinátorov projektu z Nórska, Nemecka, Holandska a Slovenska v nórskom meste Kristiansand na škole KKG. Slovensko zastupovali koordinátorky PhDr. Miroslava Hamárová a Mgr. Tatiana Richardson. Na pracovnom stretnutí pripravili program a náplň najbližšej mobility študentov, ktorá sa uskutoční v októbri 2023 v Brémach, Nemecko. Do tohto času budú vybraní študenti pracovať na prípravných úlohách, aby sa mohli v Brémach zapojiť do aktivít v zmiešaných medzinárodných skupinách.

          • Študenti 1. A spoznávali liečivé rastliny

          • Vo štvrtok 8. júna 2023 žiaci 1. A triedy absolvovali vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici interaktívny edukačný program Prírodná lekáreň.
            Hodiny tovaroznalectva sme si spestrili prednáškou. Ako prvé sme hádali bylinky na obrázkoch a hovorili, čo o nich vieme. Spoznávali sme bežné druhy liečivých rastlín. RNDr. D. Dúbravková nám ukázala druhy, ktoré v prírode kvitnú na jar a v lete a tiež také, ktoré si v záhradách buď pestujeme alebo sa tam vyskytujú ako buriny. Venovali sme sa aj liečivám drevinám. Zaujímavosťou bol liečivý lišajník pľuzgiernik islandský. Rozprávali sme si o tom, ako sa bylinky zbierajú a uskladňujú, akým spôsobom sa používajú a aké sú ich liečivé účinky. Vysvetlili sme si rozdiel medzi odvarom a záparom, ako sa vyrába tinktúra, sirup a éterický olej. Mali sme aj diskusiu, v ktorej sme hovorili naše vedomosti a skúsenosti s bylinkami. Na záver sme si spestrili program ochutnávkou troch bylinkových čajov.


            Prednáška sa nám veľmi páčila. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

            Ing. Jana Tvrdá, Natália Fulmeková

          • Netradičné vyučovanie

          • Všetci prváci počas maturitného týždňa absolvovali „Netradičné vyučovanie“. V pondelok triedy strávili spoločné chvíle so svojimi triednymi učiteľmi mimo školy. Napríklad žiaci 1. A spojili prechádzku popod Považský hrad s venčením psíkov z útulku Hafkáči.

            Potom nasledovali tri dni v škole, kde žiaci absolvovali zaujímavé projektové vzdelávanie v troch rôznych oblastiach.
            Boli účastníkmi psychologického seminára so zameraním na Wellbeing, ktorý realizovali psychologičky z CPPPaP. Diskutovali o dlhodobých pozitívnych a negatívnych emocionálnych stavoch, životnej spokojnosti, šťastí a sebaúcte.
            Pod vedením lektoriek Mgr. Ľ. Hanulíkovej a Ing. A. Pirošovej rozvíjali svoju globálnu empatiu v rámci projektu Tri životy. Súčasťou tohto rozvojového vzdelávania bolo sledovanie filmu autorky M. Bencovej, ktorá je aktívnou dobrovoľníčkou organizácie Slovakaid a sama pomáha ľuďom v rozvojových krajinách sveta. Následne žiaci diskutovali na tému globálneho občianstva a socioekonomickej nerovnosti. Nakoniec napísali esej na tému rovnosti životných podmienok a šancí na svete.
            V treťom vzdelávaní, ktoré viedli Ing. J. Forgácsová a Ing. M. Apoleník, žiaci pomocou online aplikácií vytvárali krásne a nápadité kaligramy i vlastných avatarov, ktorých môžu použiť napríklad na sociálnych sieťach. Neskôr vymenili prácu s počítačom za náhľad do mäkkých zručností. Cez rôzne aktivity, hry a príbehy sa dokázali pozrieť na bežné veci z viacerých uhlov pohľadu a vytvoriť si svoj vlastný názor.

            V piatok všetci prváci strávili slnečný branný deň na hokejbalovom ihrisku, kde sa odohrali 3 súťažné kolá rôznych športových a zábavných súťaží. Organizátormi súťaží boli Ing. M. Lidajová, Mgr. D. Novák a Mgr. I. Židzik. Víťazmi sa stali študenti 1.D triedy.

            Veríme, že spoločné triedne aktivity dopomohli k stmeleniu kolektívu a každý odchádzal zo vzdelávania s novými zážitkami, zručnosťami aj trocha zamyslený...

          • Plavecký kurz a branné cvičenie druhákov

          • Počas maturitného týždňa absolvovali naši druháci plavecký kurz, počas ktorého sa zdokonaľovali v plaveckých zručnostiach a ukončili ho plávaním na čas. Zistili sme, že úroveň plávania našich druhákov je na veľmi dobrej úrovni. Všetci zúčastnení pristúpili k plaveckým činnostiam zodpovedne a veríme, že si študenti, aj keď za krátky čas, plávanie užili a plávať budú radi aj v budúcnosti.S druhákmi sme v tomto týždni zrealizovali aj branné účelové cvičenie. Za krásneho počasia sme podnikli prechádzku pod Manínec. Výstup cez Kalváriu s krásnymi výhľadmi sme si spríjemnili aj výstupom na Manínec a opekačkou.
            No, Ži

          • O Slovenskej republike s 1.D

          • Dňa 5. júna 2023 sme sa zúčastnili prednášky na tému „30 rokov Slovenskej republiky“. Počas prezentácie sme postupne odhaľovali fascinujúce obdobie vývoja od rozdelenia Československa až po samostatnú republiku. Pri prenikaní do tejto doby sme sa stretli s informáciami, vďaka ktorým vieme, akými významnými politickými a spoločenskými zmenami  Slovensko prešlo. Vzostup politických strán, ekonomické transformácie a schvaľovanie rôznych reforiem zanechali nezmazateľnú stopu na slovenskej spoločnosti. Prezentácia priblížila tri desaťročia existencie samostatnej Slovenskej republiky s ohľadom na najvýznamnejšie osobnosti a udalosti, ktoré formovali nový štát. Poskytla fakty, ktoré provokovali zamyslieť sa a diskutovať o pozitívach a negatívach nášho štátu v priebehu jeho vývoja od roku 1993 po rok 2023. Prednáška v Považskom osvetovom stredisku sa nám preto veľmi páčila a zlepšila nie iba naše znalosti, ale aj chápanie, ako to fungovalo v politike kedysi a dnes.

            Lucia Bolčeková, 1. D

          • Medzinárodný seminár eTwinning 'School cooperation in the Danube Region'

          • #etwindanube23
            V  dňoch 31.5. - 2.6.3023 som ako reprezentantka  Slovenska a členka 6-členného slovenského tímu mala možnosť zúčastniť sa seminára eTwinning pod názvom ‘Spolupráca škôl dunajského regiónu’ v čarovnom meste Krems na Dunaji v Rakúsku. Rakúsky  eTwinning tím pripravil pre účastníkov z 11 krajín zaujímavý program, počas ktorého sme sa mohli navzájom spoznať, veľa sa dozvedieť o skupine krajín dunajského regiónu, o projektoch eTwinning a Erasmus+ a zároveň mohli pracovať na našich prvých eTwinning projektoch v zmiešaných medzinárodných skupinách. Po práci na nás čakali spoločenské aktivity, počas  ktorých sme spoznali nádherné údolie Wachau  plné viníc na brehu Dunaja. Vďaka tomuto semináru som mala možnosť nájsť nové kontakty a potenciálnych partnerov pre budúce eTwinning projekty, podeliť sa o skúsenosti s touto prácou s kolegami z rôznych krajín a priniesť tieto skúsenosti do svojho pracovného prostredia.

            PhDr.Miroslava Hamárová

      • Kontakty

        • Obchodná akadémia
        • +421 42 432 38 42 (sekretariát) +421 42 432 38 63 (zástupkyne) +421 42 432 22 35 (spojovateľka) 0901 918 482 (riaditeľka školy: PhDr. Katarína Dudrová)
        • Jesenského 259/6 017 44 Považská Bystrica Slovakia
        • 00162086
        • 2020712309
        • E-mail učiteľov: meno.priezvisko@oapb.sk (bez diakritiky)
    • Fotogaléria

        zatiaľ žiadne údaje